5. ledna 2025

10:56

Není hnojivo All Season jako Allseason (celosezónní jako celosezonní)

5. ledna 2025, 10:56 | Na trhu se více objevují hnojiva, která mají v názvu slovo All season (celá sezóna). Jenže není all season jako all season.

Hnojiva označována jako all season budí nejčastěji dojem, že vydrží celou sezónu.

Takto tomu rozumí i hnojivo holandského výrobce Pure, který u svého hnojiva Pure All Season uvádí výdrž hnojiva 8-9 měsíců, tedy celé vegetační období trávníku.

Jiní výrobci se inspirovali názvem, avšak přihnuli jeho význam "celosezónní" nikoli na výdrž, ale na použití. Znamená to tedy, že hnojivo se může používat celosezónně, ale jeho výdrž zdaleka není na celou sezónu. Hnojiva jsou sice také většinou obalovaná a mají prodloužený účinek, ale ten je 2-3 měsíce, maximálně 5 měsíců, na rozdíl od Pure All Season, kde je účinek 8-9 měsíců.

Nezapomeňte, že množství dusíku, které do trávníku v průběhu sezóny dodáte, by mělo být závislé na typu dusíku, jeho využitelnosti a především potřebě konkrétních trávníků apod.

Orientační doporučené celoroční množství dusíku je cca 8-20 kg na 1 000 m2, tzn. že ikdyž mi hnojivo vydrží déle musím jej aplikovat ve zvýšené dávce.

Proč je výše uvedené množství dusíku s tak velkým rozptylem, který je ve skutečnosti ještě větší, si můžete přečíst v jiném článku.

Jak spočítám množství dusíku či jiného prvku v hnojivu (trávníku)?

Pro příklad si vezmeme hnojivo Pure Fairway Plus které obsahuje hodnoty NPK 19-3-5 +2MgO. Na každých 100% hnojiva (zjednodušeně na 100 kg hnojiva) připadne pro dusík 19 kg, pro fosfor 3 kg, draslík 5 kg a pro hořčík 2 kg. V tomto případě, kdy pytel 25 kg, všechny hodnoty vydělíme 4 (100 kg/25 kg).

Budu-li mít trávník s plochou 1 000 m2 a aplikuji na něj 1 pytel hnojiva Pure Fairway Plus 25 kg, tak trávník dostane cca 4,75 kg dusíku. Ve skutečnosti to bude více, protože hnojivo obsahuje také organický dusík, viz následující odstavec.

U organických a organominerálních hnojiv je však výpočet složitější, protože organický dusík vyšší využití (v extrémních případech 4 násobné!!!). Naopak minerální dusíky s rychlým, ale krátkým účinkem mají využití menší. Proto je také důležité vědět, z jakých typů dusíku se hnojivo skládá.

Výpočet pro podzimní či jiná hnojiva je stejný. Pro celou sezónu pak spočtu hnodnoty dusíku, fosforu a draslíku (NPK) jako součty hodnot NPK.

DOPORUČUJEME: Před koupí si vždy přečtěte dávkování hnojiva, jeho délku účinku a ideálně i typy dusíku, které obsahuje.